النگو طلا ریخته ای چیست؟

بسیاری از مخاطبان همواره کنجکاو هستند تا بدانند النگو طلا ریخته ای چیست؟ این افراد تصور می کنند که این اصطلاح برای نوع خاصی از النگو استفاده می شود. در صورتی که این اصطلاح به النگویی اطلاق می شود که به روش های ریخته ای ساخته می شود.

روش های بسیار متنوعی برای ساخت النگو طلا ریخته ای وجود دارد. می توان برای ساخت آن از روش های بسیار سنتی مانند ریخته گری به وسیله موم و یا ماسه ی ریخته گری استفاده کرد و یا اینکه آن را با روش های مدرن تری همچون ریخته گری طلا بوسیله پرینت سه بعدی، سانتریفیوژ و … ساخت.

در این مقاله طلای منتخب ضمن پاسخ به این سوال که اصلا النگو طلا ریخته ای چیست؟ قصد دارد تا انواع روش های ریخته گری طلا را نیز بیان کند. برای دانستن روش های مختلفی که یک ریخته گر طلا با استفاده از آنها اقدام به ساخت جواهرات زیبا و دلفریب می کند، با ما همراه باشید.

انواع روش های ریخته گری طلا

از گذشته تا به امروز انسان ها برای ساخت طلا و جواهرات از روشی موسوم به ریخته گری طلا استفاده می کنند. در این روش مواد مذاب به درون قالب هایی با اشکال مختلف ریخته می شود. شاید برایتان سوال باشد که ریخته گری طلا چیست؟ در واقع ریخته گری طلا یک نوع ریخته گری است که در آن ماده مذاب از جنس فلز گرانبهای طلاست.

ریخته گری در کشور ما واژه ای بسیار آشناست اما شاید نمی دانستید که این روش برای ساخت طلا نیز استفاده می شود. اغلب مردم با شنیدن واژه ریخته گری به یاد ساخت آلیاژهایی مانند آهن می افتند. اما جالب است بدانید ریخته گری طلا نیز درست به همان میزان پرکاربرد بوده و به روش های مختلفی نیز انجام می شود.

ریخته گری طلا بوسیله موم

یکی از قدیمی ترین روش های ریخته گری طلا ریخته گری با ماده ای به نام موم است. این روش بسیار قدیمی بوده و می توان گفت نخستین روش ساخت طلای ریخته ای است. در این روش از ریخته گری طلا ابتدا مدل جواهرات بوسیله موم ساخته می شود.

سپس مدل ساخته شده را درون ماسه ریخته گری و یا نوعی گچ که تحمل حرارتی آن بالاست (مانند پلاستر پاریسی) قرار می گیرد. بخشی از ماسه ریخته گری نیز برای ریختن ماده حاصل از ذوب کردن طلا نظر گرفته می شود. در نهایت ماده مذاب طلا به درون قالب ریخته می شود. در این زمان ماده مذاب با سوزاندن موم جای آن را می گیرد.

زمانی که ماده مذاب طلا سرد شود، شکل آن مانند مدل اولیه ای است که بوسیله موم ساخته شده بود. پس از آن کافی است جواهر ساخته شده را پولیش یا صیقل داده و حتی آبکاری کرد. پس از آن برای عرضه در بازار آماده است. این روش یکی از کم هزینه ترین روش ها بوده و جواهرات ساخته شده با این روش بسیار باکیفیت و زیبا هستند.

ریخته-گری-طلا-با-استفاده-از-موم
چه نوع مومی در ریخته گری طلا کاربرد دارد؟

موم های معدنی همچون مونتان و یا موم های صنعتی همچون کریستالاین و پلی اتیلن برای ریخته گری طلا مناسب هستند. کیفیت موم های استفاده شده در روش ریخته گری طلا با موم بسیار اهمیت دارد. چراکه در صورتی که از کیفیت خوبی برخوردار نباشند، هم شکل خوبی به خود نمی گیرند و هم در زمان ریختن مواد مذاب کامل نسوخته و از خود ماده مذاب بر جای می گذارند. ویژگی های یک موم باکیفیت به شرح ذیل است :‌

• نقطه ذوب آن پایین و در حدود ۶۵ درجه سانتی گراد باشد.

• در هنگام ریخته شدن مذاب طلا موم ذوب شده رقیق شده و به سادگی جریان پیدا کند تا فرآیند مدل سازی ساده تر شود.

• موم باکیفیت مومی است که مذاب آن به سادگی سرد، سخت و یا ذوب شود.

• موم بایستی انعطاف پذیر باشد.

ریخته گری طلا بوسیله ماسه

ریخته گری طلا بوسیله ماسه نیز یکی دیگر از روش هایی است که طلاسازان سالهاست از آن برای ساخت طلا و جواهرات زیبا استفاده می کنند. در این روش دیگر نیازی به ساخت مدل مومی نبوده و تنها از ماسه ریخته گری برای ساخت جواهرات استفاده می شود.

در این روش مدل جواهرات را درون ماسه های ریخته گری ایجاد کرده و بخش هایی برای ورود و حتی خروج مواد مذاب طلا در آن تعبیه می شود. پس از ریخته شدن مواد مذاب به درون قالب، شکل مدل ساخته شده را به خود می گیرد. البته لازم به ذکر است استفاده از این روش بیشتر برای ساخت مدال ها و سکه ها استفاده می شود و کاربرد آن در ساخت جواهراتی مانند انگشتر و النگو کمتر است.

مراحل ساخت طلا

ریخته گری طلا به روش پرینت سه بعدی

این روش برخلاف روش های ذکر شده در بالا یک روش جدید و امروزی است که در آن به جای طراحی مدل با دست، همه فرآیند های مدل سازی توسط کامپیوتر و پرینتر سه بعدی انجام می گیرد. شاید تصور کنید که در این روش به دانش ساخت جواهر نیازی نبوده و هرکسی می تواند این کار را انجام دهد.

اما برخلاف تصور شما در این روش نیز لازم است که شخص کلیه مهارت های لازم برای ساخت جواهرات طلا را داشته باشد و در کنار آن حتی لازم است یکسری مهارت های جدید را نیز کسب کند. تا بتواند مدل را به خوبی طراحی کرده و آن را به پرینتر سه بعدی بدهد.

پس از تحویل طرح ساخته شده به پرینتر سه بعدی، پرینتر نیز با بهره گرفتن از مواد پلیمری خاصی ساخت و یا به اصطلاح پرینت طرح را شروع می کند. در نهایت لازم است مدل سه بعدی ساخته شده را از پرینتر خارج کرده و در قالب ماسه ای قرار داده و به روش های قبلی اقدام به ساخت جواهرات کرد.

مزیت پرینت سه بعدی نسبت به سایر روش ها

از آنجایی که ساخت طلا به روش پرینت سه بعدی جدید و دیجیتالی است نسبت به روش های دستی خطای کمتری داشته و مزیت های بیشتری دارد. در این بخش مجموعه طلای منتخب تصمیم دارد که مزیت های استفاده از این روش در ساخت جواهرات را بیان کند. با ما همراه باشید :

– این روش امکان ساختن جواهراتی با کیفیت بالاتر و ظاهر زیباتر را برای ما فراهم می کند. که این امکان در سایر روش ها وجود ندارد.
– با این روش به سادگی می توان طرح های بسیار پیچیده را نیز مدلسازی کرد. در صورتی که ساخت مدل به روش دستی محدودیت های زیادی دارد.

– دقت و سرعت کار در هنگام استفاده از پرینترهای سه بعدی برای ساخت مدل بسیار بالاتر از روش های دستی است.

ریخته-گری-طلا-با-پرینت-سه-بعدی
ریخته گری بوسیله سانتریفیوژ (ریخته گری گریز از مرکز)

در این روش ریختن مواد مذاب طلا به درون قالب به وسیله دستگاه سانتریفیوژ و یا همان دستگاه گریز از مرکز و در شرایط خلا انجام می گیرد.لازم است که این روش توسط فردی با تجربه و مهارت بالا انجام شود. زیرا سرعت سانتریفیوژ در این روش نقش مهمی در نتیجه کار خواهد داشت.

چنانچه برای اینکار سرعت سانتریفیوژ بسیار بالاتر از حالت عادی باشد، مذاب طلا از قالب بیرون خواهد ریخت و چنانچه سرعت سانتریفیوژ کمتر از میزان لازم نتظیم شود،قالب به طور کامل پر نشده و قبل از اینکه مذاب طلا تمام حجم قالب را پر کند سرد و سخت شده و شکل آن به درستی در نمی آید.

ریخته گری طلا با روش القایی

ریخته گری طلا به روش القایی بواسطه ماشین القایی و گاز آرگون انجام می گیرد. برای این منظور سیلندر درون ماشین القایی و درون بوته ذوب قرار داده می شود. پس از آن طلای جامد درون بوته ماشین قرار داده شده و درب آن بسته می شود. و پس از آن ماشین تنها در چند دقیقه، طلا را ذوب می کند. در نهایت و پس از آنکه طلای جامد بطور کامل ذوب شد، تزریق فلز به داخل سیلندر در شرایط خلا و توسط گاز آرگونی که پیشتر به ماشین مکش شده بود، انجام می شود.

سخن پایانی

امیدوارم توانسته باشیم به سوال مهم شما پیرامون این که النگو طلا ریخته ای چیست؟ پاسخ داده باشیم. النگو طلا ریخته ای نوع خاصی از النگو نیست. بلکه النگویی است که با روش ریخته گری طلا ساخته می شود. این النگو دارای تنوع و ظرافت زیادی است. زیبا شدن یا نشدن النگو طلا ریخته ای به کیفیت مواد استفاده شده و تبحر طلاساز بستگی زیادی دارد.

3.7/5 - (8 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *