اسکرپ گلد یا طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده چیست؟ طلای آب شده یا Scrap Gold از ذوب کردن زیورآلات طلا به دست می آید. در کارخانه های طلاسازی، النگو، انگشتر، دستبند، گردنبند و حتی شمش طلا را برای استفاده مجدد ذوب می کنند. این روزها خرید و فروش طلای آب شده برای برخی از مشتریان که به طلا به عنوان سرمایه گذاری نگاه می کنند، رایج شده است.

طلاهای مختلف با شکل و عیار متفاوت باهم ذوب شده و پس از آن برای تعیین دقیق عدد عیارشان به ری گیری (آزمایشگاه تعیین عیار طلا)ارسال می شوند. متفرقات طلا مانند : النگو، انگشتر و.. به دلیل داشتن اجرت و عیار متفاوت معیار پایه ای برای بازار طلا محسوب نمی شوند، به همین دلیل اصطلاح آب شده برای آنها نیز بکار می رود.

مزیت خرید طلای آب شده چیست؟

طلای آب شده یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری است. چراکه در هنگام خرید طلای آب شده شما هیچ مبلغی به عنوان حق ضرب، مالیات و اجرت ساخت پرداخت نمی کنید. این طلا قیمت پایین‌ تری نسبت به دیگر منصوجات طلا دارد و به لحاظ اقتصادی به صرفه تر است.

طلای آب شده در هنگام فروش به صورت یک مکعب است. اما شما می توانید این طلا را به یک کارگاه طلاسازی برده و آن را به شکل دلخواه خود در بیاورید. در این صورت هم هزینه کمتری پرداخت کرده اید و هم زیورآلاتی با شکل خاص و مورد پسند خود را خواهید داشت.

طلای آب شده بهتر است یا طلای دست دوم؟

برای پاسخ دادن به این سوال بایستی فاکتورهای متعددی را در نظر گرفت و بطور کلی نمی توان پاسخ دقیق و شفافی را به آن داد. برخی معتقدند که خرید طلای آب شده به صرفه است اما برخی دیگر از تحلیلگران خرید طلای دست دوم را مقرون به صرفه تر می دانند.

چراکه خرید و فروش هریک براساس توافقی است که بین مشتری و خریدار انجام می شود. گاهی خرید طلای دست دوم بدون پرداخت اجرت، مالیات و مزد ساخت است اما برخی از فروشندگان طلا ، در هنگام فروش طلای دست دوم تنها مالیات را حذف می کنند. همینطور طلای ذوب شده براساس قاعده و قانون خاصی قیمت گذاری نمی شود.

توصیه مجموعه طلای منتخب این است که پیش از تصمیم به خرید هریک از موارد فوق، با فروشندگان مختلف مشورت کرده و اعداد و ارقام هریک را باهم مقایسه کنید. همچنین لازم است قیمت فروش هریک را بدانید تا در هنگام فروش آنها دچار ضرر و زیان نشوید.

قیمت-طلای-آب-شده

انواع طلای آب شده چیست؟

– طلای آب شده معمولی

این نوع طلای ذوب شده از آب کردن طلاهای دست دوم و متفرقه ساخته می شود. معمولا عیاری کمتر از ۹۰۰ داشته و تعیین کننده مظنه بازار است. این طلا در کشور ما بازار پرسودی را به خود اختصاص داده است.

– طلای آب شده شمش

این نوع طلا به طلای تیزآبی نیز معروف است. که عیاری بالاتر از ۹۰۰ داشته و جایگاه دومین رتبه معاملات بازار طلا را به خود اختصاص داده است. خرید و فروش این نوع طلا یکی از بهترین معاملات خرید و فروش محسوب می شود. چراکه در هنگام فروش مبلغی بالاتر از مظنه بازار را بابت آن پرداخت می کنند.

واحد اندازه گیری طلای آب شده چیست؟

در بازار ایران معیار قیمت گذاری طلا با عیارهای مختلف، طلای آب شده ۱۷ عیار (طلای ۷۰۵) است. برخلاف بازاز ایران، در بازار طلای جهانی معیار قیمت دهی مشتقات طلا، یک قالب ۳۱.۱۰۳ گرمی از طلای خالص ۲۴ عیار است. اما تنها واحد اندازه گیری طلا در ایران، یک گرم طلای آب شده است.

معمولا اندازه گیری طلای دست دوم پس از خرید و فروش برمبنای اونس تروا انجام می شود. هر اونس تروا معادل ۳۱.۱ گرم طلاست. در حالی که یک اونس معمولی معادل ۲۸.۳۴ گرم است. در مقیاس جهانی همچنین از معیاری به نام pennyweight به اختصار dwt نیز استفاده می شود.

هر پنی ویت معادل ۱.۵۵۵ گرم، ۰.۰۵ اونس تروا و ۰.۰۵۵ اونس می باشد. به عبارتی دیگر می توان گفت؛ هر گرم معادل ۰.۶۴ پنی ویت است. همچنین هر اونس تروا معادل dwt ۲۰ و هر اونس معادل dwt ۱۸.۲۳ می باشد. که این واحدهای اندازه گیری در ایران چندان رایج نیستند.

عیار طلای آب شده چگونه تعیین می شود؟

عیار همان میزان خلوص آلیاژ طلا در متفرقات طلاست. این معیار مشخص می کند که چه میزان از فلز زرد رنگ از طلا و چه میزان از فلزات دیگری مانند :‌ مس و نقره تشکیل شده است. طلای ۲۴ عیار همان طلای خالص با درصد خلوص ۹۹ درصد است. برای تبدیل عیار به درصد خلوص می توانید؛ عدد عیار را بر ۲۴ تقسیم کنید.

همانطور که میدانید؛ طلا و جواهرات ساخته شده در ایران معمولا عیار ۱۸ دارند. که این مقدار ممکن است در طلای ذوب شده کمتر یا بیشتر شود. کارخانه های طلاسازی در صورتی که قصد افزایش عیار طلای ذوب شده را داشته باشند؛ به آن سکه های ۲۲ عیار اضافه می کنند. اما در مواقعی که بخواهند عیار طلا را پایین بیاورند، آن را با فلزاتی همچون : مس و نقره ترکیب می کنند.

تفاوت شمش طلا با طلای آب شده

تفاوت های شمش طلا با طلای آب شده را در ۵ مورد خیلی مهم می توان خلاصه کرد. اما بطور کلی می توان گفت شمش طلا در مقایسه با دیگر قطعات طلا و بخصوص طلای آب شده از ارزشمندی و قابلیت نقدشوندگی بالاتری برخوردار است.

1- عیار طلای آب شده معمولا ۱۸ است در صورتی که شمش های طلا ۲۴ عیار هستند. در شمش های طلا کمترین میزان ناخالصی مشاهده می شود و عمدتا به شمش های ۲۴ عیار طلای خام نیز اطلاق می شود.

2- خرید و فروش طلای آب شده تنها در ایران انجام می شود. اما شمش طلا یک بازار بین المللی داشته و در سراسر جهان معتبر و ارزشمند محسوب می شود.

3- وزن و ابعاد شمش طلا از قوانین و استانداردهای بین المللی تبعیت می کند. در حالی که طلای آب شده در اشکال و اوزان مختلفی ساخته می شود. (بطور کلی هیچ قاعده و استاندارد مشخصی برای ساخت طلای آب شده وجود ندارد.)

4- شمش طلا یک کالای معتبر و تضمین شده است که در سراسر جهان نیز قابل خرید و فروش است. اما طلای آب شده اعتبار خاصی نداشته و تنها به عنوان سرمایه گذاری و یا ساخت طلای مورد نظر در ایران خرید و فروش می شود.

5- اجرت طلای ذوب شده و شمش طلا باهم متفاوت است. اجرت و کارمزد شمش های ۲۴ عیار توسط اتحادیه صنف طلا و جواهر هر کشور تعیین شده و عدد و ارقام مشخصی دارد. در صورتی که خرید و فروش طلای ذوب شده معمولا بدون اجرت و کارمزد خاصی انجام می شود.

خرید-طلای-آب-شده

طلای آب شده بهتر است یا سکه؟

در این مورد دو نظریه کاملا متضاد توسط فعالان و تحلیلگران بازار مطرح می شود. که هریک برای نظر خود دلایل و استدلال های منطقی درستی دارند. در اینجا طلای منتخب به بیان هردو نظریه می پردازد و تصمیم گیری نهایی را بر عهده خواننده می گذارد‌.

دسته اول خرید طلای آب شده را از بیخ و بن اشتباه می دانند و معتقد هستند که در هنگام خرید طلای ذوب شده، امکان تقلب و سود جویی افراد زیاد است. ضمن اینکه در صورتی که اشتباه و تقلبی در این بین رخ دهد، دست خریدار به جایی بند نیست. به همین علت این دسته خرید سکه و پرداخت مالیات و کارمزد آن را منطقی تر می دانند.

اما دسته دوم خرید طلای آب شده یک سرمایه گذاری پرسود می دانند. این دسته معتقدند که خرید طلای آب شده به دلیل نپرداختن مالیات و کارمزد برای سرمایه گذاری مفید تر است. این افراد بازار سکه را بسیار پرنوسان می دانند. که در پشت پرده گرفتار بازی های عرضه و تقاضا جهت ایجاد حباب سکه است.

 

قیمت طلای آب شده چگونه تعیین می شود؟

برای تعیین دقیق عیار طلای آب شده ابتدا حدود نیم گرم از آن را برش داده و به ری گیری (آزمایشگاهی جهت تعیین عیار طلا) ارسال می کنند. در آنجا عیار طلا مشخص شده و مقدار عیار و کد ری گیری روی آن حک می شود. که به این عمل انگ زدن گفته می شود.

عدد و رقم های حد شده بر روی طلای ذوب شده در تهران ۶ رقمی و در شهرستان ها ۴ رقمی است. دریافت جواب عیار طلای ذوب شده در تهران با تماس با مرکز ری گیری یا اتحادیه قابل انجام است. در حالی که در شهرستان ها جهت دریافت جواب عیار تنها بایستی با مرکز ری گیری تماس برقرار کرد.

قیمت طلای آب شده به وزن و میزان خلوص آن (عیار) وابسته است. شما با دانستن وزن دقیق طلای ذوب شده و قیمت هر واحد طلا می توانید قیمت و بهای حدودی آن را به دست آورید. برای مثال: ۱۰۰ گرم طلای ذوب شده ۱۸ عیار معادل ۷۵ گرم طلای خالص است. (۱۸ تقسیم بر ۲۴ برابر است با ۷۵٪) برای به دست آوردن قیمت حدودی آن لازم است ۷۵ را در قیمت هر گرم طلای آب شده ضرب کنید.

تذکر : عددی که با روش بالا به دست می آورید یک عدد تقریبی است و بایستی بدانید که در هنگام فروش طلای آب شده حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از قیمت آن کاسته می شود. این یک عرف جهانی بوده و همواره خریداران طلای دست دوم مبلغی را بابت تخفیف کسر می کنند.

جمع بندی

در این مقاله مجموعه طلای منتخب موارد مهم پیرامون اینکه طلای آب شده چیست؟ را به طور مفصل بیان کرده است. همانطور که مطالعه کردید بازار این طلا نیز مانند سایر بازارها مزیت ها و معایب متعددی دارد. و لازم است پیش از اقدام به تبدیل سرمایه های خود به طلای ذوب شده با این مزایا و معایب آشنایی پیدا کنید. تا کمترین آسیب و ضرر متوجه شما شود.

1/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *